|  صفحه نخست  |   اخبار  |  فیلم و ویدئو  |  فایل های صوتی  |  عکس و تصویر  | بروشور، پوستر، کارت پستال  |  نقشه  |  دانلود  |  آرشیو  |  پیوندها  |  ارتباط با ما  |

شهر قدیم آمل در ملک شخصی و باغ توکلی محصور شده است. شهری که گفته می‌شود 5 هزار سال قدمت دارد اما با رای دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شده است. هم اکنون مالک درحالی درصدد تخریب و تغییرکاربری باغ برآمده که رییس اداره میراث فرهنگی استان مازنداران می گوید که تحت هر شرایطی شهر قدیم و تاریخی آمل را حفظ می کنیم.
 
به گزارش CHN، باغ توکلی در محله پایین بازار آمل، شهری را در دل خود جای داده است که گفته می‌شود تاریخ آن به 5 هزار سال پیش می‌رسد. اطراف این شهر تاریخی سه اثر فرهنگی و تاریخی شامل بنای ناصرالحق، آرامگاه و برج شمس آل رسول و بقعه میرحیدر آملی واقع شده است.
 
«دلاور بزرگ نیا» رییس اداره میراث فرهنگی استان مازندران در گفت و گو با خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: «این شهر قدیمی در بافت تاریخی شهرستان آمل قرار دارد. اما با توجه به نبود اعتبارات کافی و اینکه این شهر قدیمی در ملک شخصی قرار گرفته و مالک با داشتن اسناد مالکیتی اقدام به خروج شهر تاریخی آمل از فهرست آثار ملی کرده است مناسبترین راه برای حفظ شهر تاریخی آمل رضایت مالک است.»
 
به گفته بزرگ نیا، مالک باغ توکلی با بخشش عرصه تاریخی به سازمان میراث فرهنگی می تواند بخش عمده ای از فرهنگ پنهان شهر آمل را با کاوش های باستان شناختی که در این منطقه صورت می گیرد به جهان فرهنگی و تمدن های شناخته شده معرفی کند. درغیراینصورت سازمان میراث فرهنگی با کمک تمامی نهادهای علاقمند اعم از استانداری، فرمانداری شهرستان، شهرداری و شورای شهر اعتبار لازم را برای حفظ این شهر 5 هزار ساله انجام خواهد داد.
 
رییس اداره میراث فرهنگی استان مازندارن تاکید کرد، اداره میراث فرهنگی تمام تلاش خود را برای رضایت مالک انجام می دهد اما تا بروز چنین اتفاقی مالک نمی تواند پا از عرصه قوانین میراث فرهنگی بیرون بگذارد و در شهر تاریخی آمل دخل و تصرفی کند.
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در پنجشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 16:11 |
عرصه بنای تاریخی ناصرالحق درحالی با ساخت و سازهای عجیب و غریب توسعه پیدا کرد که مرمت‌گران ارشد میراث‌فرهنگی با اعتراض به این اقدام، این نوع مرمت و توسعه را پدیده‌ای نوظهور در معماری و مرمت بنای تاریخی ناصرالحق خواندند. این درحالی‌است که معاون اداره میراث‌فرهنگی مازندران پس از انتشار خبر CHN، از پیگری‌ و بررسی‌های مجدد میراث‌فرهنگی خبر داد.
به‌گزارش CHN، بقعه «حسن بن علی الناصر الحق» در محله پایین بازار و در محدوده شهر قدیم آمل قرار دارد. اما ساخت و سازهایی که هم‌اکنون در حال اجراست هویت و منظر این بنای متعلق به قرن چهارم را مخدوش کرده است.«مهدی ایزدی» معاون میراث‌فرهنگی اداره میراث‌فرهنگی استان مازندران درحالی مخالفت خود را نسبت به ساخت‌و سازهای ناهمگون مقبره ناصرالحق اعلام کرد که به‌اعتقاد وی، این بنا متعلق به پیروان زیدیه یمنی است و نقشه توسعه آن با هماهنگی کارشناس میراث‌فرهنگی و اوقاف انجام شده است.
به‌گفته ایزدی، سازه‌ای که اطراف بنا ساخته شده، الحاقی و کاملا سبک است. به‌طوری‌که درصورت تایید نشدن نوع معماری می‌توان به جمع‌آوری آن پرداخت. این درحالی است که خبرنگار CHN به سازه‌ای با ابعاد نسبتا بزرگ و آجری اشاره کرد که معاون میراث‌فرهنگی مازندران در پاسخ، از پیگیری و بررسی‌های مجدد کارشناسان میراث‌فرهنگی خبر داد.
وی، بنای ناصرالحق را پیش از ساخت و ساز مخروبه‌ای دانست که با چندی پیش با پیگیری ارگان‌های مختلف و میراث‌فرهنگی بازسازی شده بود. اما به‌دنبال درخواست‌های مکرر پیروان زیدیه و تحت‌فشار قرار گرفتن میراث‌فرهنگی اجازه توسعه و ساخت و ساز آن داده شد.
بقعه ناصرالحق، با برخورداری از معماری منحصر به فرد و جایگاه ویژه نزد مردم درسال 1310 با شماره 60 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. اما مشاهدات خبرنگار CHN از ساخت وسازهایی که در عرصه و پیرامون بنا انجام می‌گرفت حکایت از توسعه‌ای غیراصولی داشت. به‌طوری‌که کارشناسان مرمت با مشاهده تصاویر ارسالی اعتراض خود را اعلام از این نوع مرمت و نوسازی اعلام کردند.
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۲ و ساعت 13:10 |

[میراث فرهنگی]
به همت سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري آمل در آستانه عيد نوروز ، با حضور معاون امور عمراني استانداري مازندران ، فرماندار ، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر آمل ، شهردار ، مسئولين دواير شهرداري ، مديران عامل سازمانهاي وابسته و شهروندان ، بزرگ‌ترين سفره هفت ‌سين نوروزي مازندران در ميدان قائم اين شهر پهن شد.
به گزارش روابط عمومي شهرداري آمل ، در اين مراسم احمد اميرسليماني شهردار آمل گفت : . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 21:26 |
[میراث فرهنگی]
وجود آیین‌های عزاداری که قدمت برخی از آنها به 500 سال می‌رسد از ویژگی‌های ایام محرم در شهرستان آمل است.
رسومات، آیین‌ها و مراسمات ویژه ماه محرم در شهرهای مختلف ایران از جلوه‌های اصلی در عزاداری به شمار می‌رود.
هر منطقه‌ای بنا بر آداب و سنن و شیوه‌های مختلف زندگی آیین‌های ویژه‌ای در ماه محرم اجرا می‌کنند که برخی‌ها قدمت بسیاری دارد و از گذشتگان برای نسل امروز به یادگار مانده است.
آمل یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و به نوعی نخستین پایگاه شیعیان  محسوب می‌شود.
این قدمت که برخی آن را به دوره آهن و . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 18:42 |
[میراث فرهنگی]
جزئیات بازسازی پل تخریب شده روستای تاریخی بلیران در بخش دابودشت در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان آمل عنوان شد.
فرماندار آمل عصر امروز در کمیته برنامه‌ریزی این شهرستان با اشاره به اینکه بر اثر سیل روز یکشنبه پل قدیمی روستای تاریخی بلیران کاملا از بیان رفت، گفت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 23:43 |
[میراث فرهنگی]
استاندارمازندران، در بازدید از بقعه تاریخی ناصرالحق حسن بن علی  در آمل که محل زیارت شیعیان چهار امامیه در جهان به ویژه کشور یمن است، بر ساماندهی حریم وبازسازی کامل این بنای تاریخی تاکید کرد.
سیدعلی اکبرطاهایی گفت: بقعه ناصرالحق آمل به عنوان شصتمین اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و با توجه به قدمت تاریخی و ارزش معنوی آن در پی تاکید معاونت بین الملل دفترمقام معظم رهبری برطرف کردن موانع قانونی و  ساماندهی هرچه سریعتر آن، مورد تاکید قرار گرفته است.
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 14:56 |
[میراث فرهنگی]
اجرای یک پروژه شهرداری آمل در منطقه قدیمی و تاریخی این شهر موجب کشف یک سردابه متعلق به دوره قاجار در این محل اجرای این پروژه شد.
شهر آمل یکی از چند شهر تاریخی و باسابقه است که برخی قدمت آن را تا دوره آهن و قبل از اسلام می‌دانند.
این شهر نخستین پایگاه حکومت شیعیان بوده و آثار تاریخی فراوانی در این زمینه در شهر موجود است.
پروژه بلوار امین طبرسی شهرداری آمل در منطقه بافت قدیمی و تاریخی شهر آمل موسوم به پایین بازار به منظور کاهش ترافیک شهری صورت می‌گیرد.
این پروژه که هم‌اکنون مراحل پایانی خود را می‌گذراند با خرید املاک اطراف منطقه پایین‌بازار انجام می‌شود که بسیاری از آثاری تاریخی شهر قدیم آمل در زیر خانه‌های ساخته شده آن قرار دارد.
حالا اجرای این پروژه باعث نمایان شدن ورودی یک سردابه متعلق به دوره  . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 18:34 |
[میراث فرهنگی]
استاندار مازندران از زبان سرپرست اوقاف با تاکید بر اینکه رهبر انقلاب 2 بار تذکراتی درباره بقعه ناصرالحق دادند، گفت: تعداد زیادی از مردم یمن برای زیارت به ایران و این مکان می‌آیند.
سید علی اکبر طاهایی در حاشیه بازدید از وضعیت ساماندهی بقعه ناصر‌الحق اطروش، بقعه میرحیدرآملی و مزار پنج شهید گمنام در شهرستان آمل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان بیان داشت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 22:26 |
[میراث فرهنگی]
شامگاه امروز سیدعلی اکبر طاهایی استاندار مازندران از وضعیت بقعه ناصر‌الحق، بقعه میرحیدرآملی و مزار پنج شهید گمنام در این شهرستان بازدید کرد.
شامگاه امروز سید علی اکبر طاهایی استاندار مازندران به همراه مدیران و مسئولان شهری از وضعیت بقعه ناصر‌الحق، بقعه میرحیدرآملی و مزار پنج شهید گمنام در این شهرستان بازدید کرد.
طاهایی در این بازدید از مسئولان شهرستان خواست تا هرچه زودتر وضعیت ساماندهی این شخص بزرگ جهان اسلام که در 14 آبان ماه روز ملی مازندران با تلاش و مجاهدت ایشان در سرزمین علویان بوده مشخص شود.
وی در این بازدید خاطرنشان کرد: . . .
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 22:28 |
[میراث فرهنگی]
به مناسبت روز مازندران/
جشن سنتی و بومی مازندران موسوم به جشن تیر ماه سیزده شو یا تیرگان، در آمل برگزار و این آئین باستانی مازندران گرامی داشته شد.
به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که شنبه شب با استقبال پرشور خانواده های آملی در مجتمع فرهنگی وهنری ولی عصر (عج) آمل برگزار شد، برنامه های متنوع و شاد فرهنگی و هنری شامل شعرخوانی شاعران بومی، غدیرخوانی و نوروزخوانی، تشلاک سما (رقص محلی مازندرانی) و موسیقی های اصیل مازندرانی اجرا شد.
مدیر اجرایی این مراسم گفت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 22:28 |
[میراث فرهنگی]
معاون شهردار آمل از آغاز بازسازی و مقاوم‌سازی پل معلق آمل متعلق به دوره پهلوی خبر داد.
علی علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اعلام اینکه این پل متعلق به دوره پهلوی است، اظهار داشت: این پل دارای دو قوسی در کنار هم است و یکی از جاذبه‌های گردشگری و زیبای شهر آمل محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این پل توسط مهندسان آلمانی ساخته شده است، یادآور شد: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 19:31 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل گفت: سومین اکوموزه روستایی کشور در روستای بلیران آمل نباید تخریب شود.
محمدرضا شیدفر عصر امروز در کارگروه گردشگری شهرستان با اشاره به اینکه منطقه بلیران آمل دارای دو مصوبه هیئت دولت است، اظهار داشت: این مجموعه از جمله مناطق گردشگری است که مورد توجه ویژه دولت است.
وی با بیان اینکه روستای بلیران آمل به عنوان منطقه نمونه گردشگری و اکو موزه روستایی از دولت مصوبه دارد، تصریح کرد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 19:33 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل از کشف دو کشف دو قبر متعلق به دوره قاجار در مسجد جامع این شهرستان خبر داد.
محمدرضا شیدفر عصر امروز در جلسه کمیته برنامه‌ریزی این شهرستان با اشاره به اینکه مسجد جامع آمل متعلق به قرن دوم هجری است، اظهار داشت: این مسجد حوادث زیادی را پشت سر گذاشته است و در دوران‌های تاریخی تاریخ‌نویسان برای استناد به موارد مهم تاریخی مانند حکومت علویان به این مسجد اشاره می‌کردند.
وی با بیان اینکه در طول عمر این مسجد بازسازی و مرمت خاصی بر روی آن انجام نشده است، افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در شنبه یکم مهر ۱۳۹۱ و ساعت 17:39 |
[میراث فرهنگی]
معاون ميراث فرهنگي مازندران از انجام مطالعه براي آزادسازي حريم تپه تاريخي قلعه‌کش شهرستان آمل خبر داد.
«مهدي ايزدي» در گفت‌و‌گو با ميراث آريا، با اعلام اين خبر افزود: در حال حاضر، علاوه بر تلاش براي تعيين حريم اين تپه تاريخي، در حال خريداري زمين‌هاي اطراف منطقه تاريخي فرح‌آباد ساري هستيم تا حريم اين منطقه را نيز آزاد کنيم.
وي همچنين از فعاليت 70 کارگاه مرمت در روزهاي اخير در مازندران خبر داد و اضافه کرد: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه بیستم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 21:21 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل گفت: بازسازی مسجد جامع شهرستان آمل آغاز شده است.
به گزارش آمل نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از آمل، محمدرضا شیدفر یکشنبه شب در ستاد پشتیبانی طرح هجرت 3 با اشاره به اینکه بنای مسجد جامع آمل متعلق به 144 هجری قمری است، اظهار داشت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 19:42 |
[میراث فرهنگی]
معاون ميراث فرهنگي مازندران از انجام مطالعات مقدماتي طرح ايجاد موزه روستايي در اين استان در منطقه بليران شهرستان آمل خبر داد.
«مهدي ايزدي» در گفت وگو با ميراث آريا، با اعلام اين خبر افزود: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 21:19 |
[میراث فرهنگی]
مدیر موزه تاریخ آمل گفت: در یکسال گذشته حدود 20 هزار گردشگر داخلی و خارجی از موزه تاریخ شهر آمل بازدید کردند که این تعداد بازدید در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.
ولی الله چلابی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته با هماهنگی اداره آموزش و پرورش آمل، بازدید از موزه برای تورهای دانش آموزی در نظرگرفته شده بود و استقبال خوبی از این برنامه شده است.
وی اضافه کرد: . . .
برچسب‌ها: 20هزار گردشگر, موزه تاریخ, آمل
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه یازدهم فروردین ۱۳۹۱ و ساعت 17:1 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل از افزایش روند ساخت‌وسازها در محدوده بافت قدیم آمل انتقاد کرد.
محمدرضا شیدفر ظهر امروز در کارگروه ساماندهی بافت قدیم آمل با بیان اینکه در سال‌های اخیر روند ساخت‌وساز در بافت قدیم آمل نابسامان شده است، گفت: بسیاری افراد در ساخت‌وسازها توجهی به بافت تاریخی شهر ندارند.
وی با اعلام اینکه شهرداری نباید در محدوده بافت قدیم اقدام به راهی ماده 100 کند، افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 1:37 |
[میراث فرهنگی]
معاون فرماندار آمل گفت: ستاد ویژه‌ای برای رسیدگی به ساخـت‌وسازهای غیرمجاز در بافت تاریخی آمل تشکیل می‌شود.
سید جعفر رسولی بعدازظهر امروز در کارگروه ساماندهی بافت قدیم آمل با بیان اینکه باید به میراثی که از گذشته برای مردم این شهر باقی مانده است حفظ شود، اظهار داشت: با وجود تاریخ کهن شهر آمل هنوز نتوانستیم این میراث را به خود آملی‌ها نشان دهیم.
وی با اشاره به اینکه باید این فرهنگ و تمدن برای همه مردم نشان داده شود، افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 1:35 |
[میراث فرهنگی]
بررسی سابقه عزاداری و آغاز ساخت بناها و اماکنی برای عزاداری امام حسین(ع) در شهرستان آمل، ما را به سمت تکایا و آیین‌هایی می‌برد که عزاداری برای امام حسین(ع) در آنها سابقه‌ای طولانی دارد.
به گزارش آمل نيوز به نقل از خبرگزاری فارس، از یک‌هزار و 400 سال پیش که حسین(ع) و یارانش واقعه کربلا را آفریدند، نماد مظلومیت و رستگاری در راه دین تنها به نام ایشان و یارانشان گره خورد.
از سالیان دراز چه در سال‌هایی که حکومت‌ها اجازه عزاداری نمی‌دادند و چه این‌ سال‌ها‌ که تمام شهرها و محلات رنگ ‌و بوی عزای حسین دارد، این عشق و این حسرت همواره در میان قلب ایرانی‌هایی که اسلام را پذیرفته بودند، جای داشته است.
اگرچه انسجام و برنامه‌ریزی‌های امروز در 100 سال اخیر در عزاداری برای عاشوراییان . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه نهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:29 |
[میراث فرهنگی]
سرپرست هیئت کاوش تپه گل لاک آمل گفت: منطقه باستانی تپه گل لاک روستای کنسی شهرستان آمل تعیین حریم شد.
به گزارش آمل نيوز به نقل از خبرگزاری مهر، ابراهیم امیرکلایی اظهار داشت: در بررسیهای اولیه که در این منطقه صورت گرفت، قطعات سفالی مربوط به دوران تاریخی و اسلامی جمع آوری شد.
وی از 11 گمانه زنی در جهت جغرافیایی شمالی، جنوبی و شرقی خبر داد و افزود: به دلیل تخریب عوامل صرفا انسانی نظیر سخت و ساز و مسیر عبور و مرور، از گمانه زنی در جهت غربی محوطه خودداری شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد سوادکوه یادآور شد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه نهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:26 |
[میراث فرهنگی]
معاون فرماندار آمل از مسئولان گردشگری شهرستان خواست تا در ساماندهی آثار تاریخی جدی تر عمل کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سید جعفر رسولی در کارگروه گردشگری ومیراث فرهنگی این شهرستان، از رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آمل خواست، نسبت به ساماندهی آثار تاریخی مهم این شهرستان اقدام و در معرفی آن به گردشگران جدی تر عمل کند.
وی گفت: آثار تاریخی با ارزشی در آمل وجود دارد که از جمله آن  مجموعه ناصرالحق و پارک اطراف آن به دلایل نامعلومی به حالت خود رها شده که میراث فرهنگی هرچه سریعتر باید وضعیت آن را مشخص کند.
وی ادامه داد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه نهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:9 |
[میراث فرهنگی]
مقبره ابومحمد اطروش ملقب به ناصرالحق که از او به عنوان نخستین حاکم شیعی سرزمین طبرستان، دیلمان و گیلان نام میبرند در قلب شهر آمل به فراموشی سپرده شده است.
بناهای تاریخی همیشه یادآور تاریخی از وجود یک ملت است، اما اینکه این اماکن به همراه مردانی که برای این سرزمین و این آیین از جان مایه گذاشته باشند فراموش شده‌اند جای سوال دارد.
شهرستان آمل در مرکز استان مازندران از شهرهای قدیمی ایران به شمار می‌رود به طوری که فردوسی از این شهر در شاهنامه خود بارها نام برده است. برخی از مورخان، سابقه‎ آمل را به دوره پیشدادیان و کیانیان نسبت داده‌اند.
شهر آمل با توجه به اشیاء و سکه‌هایی که از آن به دست آمده در دوره ساسانی . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 20:21 |
[میراث فرهنگی]
مهدی صالحی سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه بخش لاریجان آمل به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: این اداره کار مرمت و بازسازی بنای تاریخی حمام شاه عباسی در روستای ییلاقی آبگرم از توابع بخش کوهستانی لاریجان را در حال اجرا دارد.
وي افزود: برای مرمت بنای تاریخی حمام شاه عباس آبگرم حدود 800 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است. صالحي تصریح کرد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 15:45 |
[میراث فرهنگی]
در سال‌هاي اخير افزايش تردد خودروها از روي پل‌هاي تاريخي، حيات آثار ملي اين شهر را در معرض تهديد قرار داده است.
شهر آمل از معدود شهرهاي استان مازندران است كه شهرنشيني در آن در دو سوي يك رودخانه جريان دارد.
رودخانه هراز با تقسيم شهر آمل به دو بخش شرقي و غربي چشم‌اندازي زيبا به اين شهر بخشيده است. با داير شدن شهرنشيني در دو سوي اين رودخانه و جريان زندگي از غرب به شرق و . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 15:32 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل، از تکمیل مقدمات اولیه پرونده دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی و ملی کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونکسو خبر داد.
مهدی بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مقدمات این رویداد مهم فرهنگی کشور توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان درحال انجام است. وی افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 23:28 |
[میراث فرهنگی]
معاون حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: هشت بنای تاریخی شهرستان آمل توسط اداره کل میراث فرهنگی استان در دست مرمت و بازسازی است.
به گزارش آمل نیوز به نقل از خبرگزاری مهر: "مهدی ایزدی" افزود: این بناها شامل مسجد جامع، امامزاده قاسم هشتل، تکیه اوجی آباد، بقعه شمس آل رسول، مسجد نمار در روستای نمار، خانه عبادی، تکیه هندوکلا و بافت قدیم آمل است.
وی با بیان اینکه کار مرمت وبازسازی این بناها از دو سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، بیان کرد: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۰ و ساعت 14:1 |
[میراث فرهنگی]
مراسم سنتي برفچال بيست‌و‌سوم ارديبهشت‌ماه 90 در روستاي آب اسک لاريجان شهرستان آمل برگزار شد.
به گزارش ميراث‌آريا،‌ اين مراسم همه ساله در فصل بهار و همزمان با ذوب شدن برف‌هاي دامنه رشته کوه‌هاي البرز در منطقه‌اي به نام برفچال در روستاي آب‌اسک لاريجان از توابع شهرستان آمل برگزار مي‌شود.
خاطرنشان‌ مي‌شود، در روز برفچال (ورف‌چال) تمام مردان از پير تا جوان . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 23:28 |
[میراث فرهنگی]
پس از خروج مردان از روستا، زنان روستای اسک به منظور اینکه همه مردان در این مراسم مشارکت داشته باشند، آن روز را شهر زنان نامیده و از حضور مردان در روستا جلوگیری کرده و در صورت دیدن مردی در روستا او را یا در طویله زندانی می کنند یا با چوب و چماق کتک زده و در جمع زنان به تمسخر وی می پردازند.
يكي از مراسم جالب توجه كه حدود 6 قرن قدمت دارد مراسم ورف چال است كه در روستاي اسك واقع در جاده هزار در منطقه ای از لاریجان که یکی از بخش های شهرستان آمل می باشد همه ساله برگزار مي شود.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 20:38 |
[میراث فرهنگی]
مديرعامل سازمان بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده آمل از آغاز طراحي پروژه بازسازي محوطه تاريخي ناصرالحق خبر داد.
حميدرضا طاهرنژاد بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه اين بنا متعلق به 304 هجري شمسي است، تصريح كرد: براي اين مجموعه يك محوطه تاريخي با پارك طراحي مي‌شود.
وي با بيان اينكه اين طرح تا سه ماه به اتمام مي‌رسد، اظهار داشت: به منظور احياي جداره‌هاي بافت تاريخي شهر آمل حد فاصل سينما تا ساختمان هاكوپيان اين شهر نيز مشاور تهيه شده است.
مديرعامل سازمان بهسازي و نوسازي آمل با تاكيد بر اينكه بناهاي تاريخي موجود در اين محدوده شناسايي و احيا مي‌شوند، گفت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 18:1 |