|  صفحه نخست  |   اخبار  |  فیلم و ویدئو  |  فایل های صوتی  |  عکس و تصویر  | بروشور، پوستر، کارت پستال  |  نقشه  |  دانلود  |  آرشیو  |  پیوندها  |  ارتباط با ما  |

این مراسم امسال روز سه شنبه 1394/2/1 و در یک روز غیرتعطیل و با حضور مردان روستای اسک و روستاهای اطراف بخش لاریجان برگزار شد.

آیین سنتی وَرفِ چال که ریشه حدود 600 ساله دارد تا پیش از این هر ساله در یکی از روزهای جمعه نیمه دوم اردیبهشت برگزار می شد اما برای جلوگیری از ورود افراد غیر مسوول و جلوگیری از دخالت غیربومیان که سبب ایجاد خدشه در این آیین سنتی می شد به پیشنهاد اهالی روستای اسک این مراسم به جای روز جمعه در یکی از روزهای میانی هفته برگزار شد.

حضور جوانان منطقه و نیز شهرستان آمل در محل برگزاری این مراسم که پا به پای بازماندگان این آئین کهن حضور داشتند به زیبایی این مراسم جلوه های خاص بخشید.

اهالی روستای اسک آمل بر اساس یک رسم و سنت قدیمی در منطقه اسک وش با جدا کردن تکه های برف و حمل آن حدود یک کیلومتر ، در گودالی که حدود 10متر عمق و یک متر پهنا دارد آن را دفن می کنند و معتقدند برای ذخیره و تامین آب در فصل گرم سال برای رهگذران و حیوانات منطقه قابل استفاده است.

شرکت کنندگان در این مراسم پس از پر شدن برف در گودال به رسم برپایی جشن دور سفره ای بزرگ که حاشیه گودال پهن می شود از خودشان با غذاهای سنتی پذیرایی می کنند.

بر اساس سنت دیرینه مراسم ورف چال در آمل فقط با حضور مردان در دامنه کوه برگزار می شود و در روز برگزاری این مراسم هم زنان روستای اسک حکمرانی روستا را در دست دارند و به هیچ فرد غریبه ای اجازه ورود به این روستا را نمی دهند. حکمرانی زنان در این روز را زن شاهی می نامند.

زنان روستای اسک برای تحقق هدفشان از میان خود حاکمی بر می گزینند تا به نظام حکومتی که به طور موقت در روستا ایجاد شده سر و سامان دهند.

آیین ورف چال که از صبح زود آغاز می شود تا حوالی ظهر ادامه می یابد و غذاهای سنتی ای که اهالی و میهمانان با آنها پذیرایی می شوند بر مبنای ادای نذورات جمع آوری می شود.

با تکمیل مستندات لازم از این آیین کهن مردم روستای اسک لاریجان با پیگیری اداره میراث فرهنگی آمل پس از چند سال ، این مراسم در فهرست معنوی میراث فرهنگی کشور ثبت شد.

وی افزود: آیین سنتی وَرفِ چال شهرستان آمل قدمت حدود 600 ساله دارد ، و همه ساله در اردیبهشت ماه در منطقه اسک وش روستای اسک لاریجان برگزار می شود.

مسئول تحقیق وپژوهش اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آمل، تصریح کرد: با ثبت معنوی این آیین، مراسم ورف چال از جایگاه واعتبار مهم میراثی وفرهنگی در سطح منطقه وکشور برخوردار خواهد شد.

علیزاده اضافه کرد: خوشبختانه این مراسم به یک سنت و آیین ثابت برای مردم شهرستان آمل تبدیل شده که در روز مراسم ، شهروندان این شهر استقبال خوبی دارند.

وی یادآورشد: اهالی روستای اسک آمل بر اساس یک رسم و سنت قدیمی در منطقه اسک وش ، با جدا کردن تکه های برف و حمل آن حدود یک کیلومتر به سمت گودالی که حدود 10 متر عمق و یک متر پهنا دارد، آن را پر از برف می کنند و معتقدند برای ذخیره و تامین آب در فصل گرم سال برای رهگذران و حیوانات منطقه قابل استفاده است.

مراسم سنتی وکهن ورف چال روز سه شنبه در منطقه اسک وش روستای اسک لاریجان آمل برگزار شد.

بر اساس رسوم دیرینه ، مراسم ورف چال در آمل فقط با حضور مردان در دامنه کوه برگزار می شود و در روز برگزاری این مراسم همه زنان روستای اسک لاریجان به هیچ فرد غریبه ای اجازه ورود به این روستا را نمی دهند.

در این روز زنان اسکی در روستا می مانند و مردان در پی برگزاری مراسم برف چال از روستا خارج می شوند و به این گونه است که زنان روستا به صورت موقت زمام امور روستا و به اصطلاح حکومت را در دست گرفته و برنامه زن شاهی را در میان خودشان اجرا می کنند.

رسوم ˈتیرماسیزده شوˈ، ˈچهارشنبه سوریˈ، ˈنوروز خوانی ، تحویل سال نو و عید نوروزˈ ،ˈعزاداری تاسوعا و عاشوراˈ ، ˈتعزیه خوانی در ماه محرم ˈ از دیگر مراسم سنتی مورد توجه مردم مازندران است

+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۴ و ساعت 14:0 |

موزه به مجموعه‌ای از آثار و اشیایی اطلاق می‌شود که در محل یا عمارتی نگه‌داری و در معرض نمایش گذاشته شوند و موزه‌ها از معدود مراکز حافظ یادگاران نسل گذشته و در حقیقت فرزندان هنر و تاریخ هستند. هر یک از اشیاء داخل موزه در عین بی زبانی به هزار زبان سخن می‌گویند زیرا اسناد معتبری از هنر، فرهنگ و تاریخ را ارایه می‌دهند.

تاریخ تشکیل اولین موزه در ایران را باید در گنجینه‌های گرانبهایی که باستان شناسان به دست آورده‌اند، جستجو کرد، ایرانیان برای رهایی از آسیب بیگانگان گاهی گنجینه‌های گرانبهایی مانند کلوزر، کلماکره و مجموعه سفالی آبگینه گرگان را درون چاه‌ها و حفره‌ها پنهان می‌کردند.

موزه

بیشترین جلوه تاریخ موزه داری در یکی از این عمارت ها در شهرستان آمل است که این موزه در ساختمان قدیمی دارایی که متعلق به سال ۱۳۱۵ است دایر شده است.

موزه تاریخ آمل از سال ۱۳۸۹ در ساختمان قدیم دارایی در دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی شروع به فعالیت کرد که می توان از نادرترین موضوعات در بخش مردم شناسی به اشیاء ظروف آشپزخانه، ماکت آسیاب آبی و آب دنگ اشاره کرد.

سرپرست موزه تاریخ در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: موزه ها گنجینه گرانبهایی از فرهنگ، هنر و تاریخ هر کشور هستند که مراقبت از این میراث گرانبها نیازمند همت همه مردم است.

موزه

جمشید محمدی رئیس یگان حفاظت میراث فرهنگی آمل با بیان اینکه موزه تاریخ آمل بهترین موزه استان محسوب می شود، اظهار کرد:ظروف سفالی کشف شده در تپه سیلک کاشان با قدمت هزاره چهارم قبل از میلاد یکی نادرترین اشیا در کشور محسوب می شود که در این مکان برای علاقمندان به تاریخ به نمایش گذاشته ایم.

وی افزود:سکه های موجود در این موزه متعلق به دوره سلوکی، آخرین سکه های قاجاری، ساسانیان و اشکانیان بوده که حائز اهمیت در تاریخ کشور است.

سرپرست موزه تاریخی آمل با اشاره به سفال های موجود در این موزه، عنوان کرد:سفال های اثر آهن از هزاره اول قبل میلاد طی کاوش هایی در روستای قلعه کش آمل کشف و به این موزه انتقال داده شد.

محمدی با بیان اینکه بخشی از کاشی های مقبره سلطان شهاب الدین سهروردی در این موزه موجود است، بیان داشت:طی عملیات پلیس اینترپل و یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی کاشی های مقبره سلطان شهاب الدین سهروردی که متعلق به روستای حاجی دلا بخش لاریجان آمل است، در حالی کشف شد که انگلستانی ها در یکی از حراجی های اشیا خود در حال فروش این اثر تاریخی مهم بودند.

موزه

وی ادامه داد:با تلاش های پلیس اینترپل و سازمان میراث فرهنگی کاشی ها ضبط و به خاستگاه اولیه خود انتقال یافت که بخشی از این کاشی ها در موزه تاریخ آمل به نمایش گذاشته شده است.

 موزه تاریخ آمل از ۲۷ اسفند، ساعت ۸ صبح الی ۹ شب آماده بازدید علاقمندان، مسافران و گردشگران برای ایام عید است.

موزه تاریخ آمل در سه طبقه اشیای باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی با محوریت آمل و مازندران را به نمایش گذاشته است. پیشینة اشیای باستانی و تاریخی موزه آمل با آثاری از جنس سفال، فلز، سنگ و شیشه به هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد و تنوع آن تا اواخر دوره قاجار مشاهده می شود. اشیای مردم شناسی موزه نیز در مجموعه ای از بافته های محلی شامل جاجیم، گلیم، ظروف چوبی و مسی عرضه گردیده و در بخش اسناد هم گزارش ها و مکاتبات ادارات وقت در خصوص زلزله و آتش سوزی آمل مربوط به سال های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ و نامه های اداری دربار قاجار معرفی شده است.

از بخش های جالب توجه این موزه، ویترین مسکوکات است. این سکه ها که مربوط به دوره های سلوکی، اشکانی، ساسانی و دوره های مختلف اسلامی تا قاجار است، تاریخ مصوری از خط، آداب و رسوم کهن، آرایش صورت و نوع پوشش شاهان را نشان می دهد.

موزه

ساختمان موزه آمل در سال ۱۳۱۵ بنا شد این اثر که در خیابان امام رضا(ع)   قرار گرفته، پس از مرمت و احیا در سال ۱۳۸۹ با کاربری موزه افتتاح شده است.      

۱۲ موزه دولتی، خصوصی و مشارکتی درمازندران فعالیت دارد که موزه ساری، بابل و آمل به باستان شناسی و مردم شناسی اختصاص دارد و مابقی به نگهداری و نمایش آثار شهدا، مردم شناسی و صنایع دستی می پردازد. 

+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۳ و ساعت 15:42 |
شهر قدیم آمل در ملک شخصی و باغ توکلی محصور شده است. شهری که گفته می‌شود 5 هزار سال قدمت دارد اما با رای دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شده است. هم اکنون مالک درحالی درصدد تخریب و تغییرکاربری باغ برآمده که رییس اداره میراث فرهنگی استان مازنداران می گوید که تحت هر شرایطی شهر قدیم و تاریخی آمل را حفظ می کنیم.
 
به گزارش CHN، باغ توکلی در محله پایین بازار آمل، شهری را در دل خود جای داده است که گفته می‌شود تاریخ آن به 5 هزار سال پیش می‌رسد. اطراف این شهر تاریخی سه اثر فرهنگی و تاریخی شامل بنای ناصرالحق، آرامگاه و برج شمس آل رسول و بقعه میرحیدر آملی واقع شده است.
 
«دلاور بزرگ نیا» رییس اداره میراث فرهنگی استان مازندران در گفت و گو با خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: «این شهر قدیمی در بافت تاریخی شهرستان آمل قرار دارد. اما با توجه به نبود اعتبارات کافی و اینکه این شهر قدیمی در ملک شخصی قرار گرفته و مالک با داشتن اسناد مالکیتی اقدام به خروج شهر تاریخی آمل از فهرست آثار ملی کرده است مناسبترین راه برای حفظ شهر تاریخی آمل رضایت مالک است.»
 
به گفته بزرگ نیا، مالک باغ توکلی با بخشش عرصه تاریخی به سازمان میراث فرهنگی می تواند بخش عمده ای از فرهنگ پنهان شهر آمل را با کاوش های باستان شناختی که در این منطقه صورت می گیرد به جهان فرهنگی و تمدن های شناخته شده معرفی کند. درغیراینصورت سازمان میراث فرهنگی با کمک تمامی نهادهای علاقمند اعم از استانداری، فرمانداری شهرستان، شهرداری و شورای شهر اعتبار لازم را برای حفظ این شهر 5 هزار ساله انجام خواهد داد.
 
رییس اداره میراث فرهنگی استان مازندارن تاکید کرد، اداره میراث فرهنگی تمام تلاش خود را برای رضایت مالک انجام می دهد اما تا بروز چنین اتفاقی مالک نمی تواند پا از عرصه قوانین میراث فرهنگی بیرون بگذارد و در شهر تاریخی آمل دخل و تصرفی کند.
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در پنجشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 16:11 |

دیوان عدالت اداری از مدتی پیش برای خروج «باغ توکلی» آمل از فهرست آثار ملی، حکمی را صادر کرده که با شکایت مالک شخصی آن مواجه شده است.
احتمال تفکیک باغ و تخریب آن هر روز بیشتر می شود، تا حدی که حتی شورای شهر و اداره میراث فرهنگی شهرستان آمل هم برای جلوگیری از این اتفاق، با ایجاد یک کمپین حمایتی برای حفظ بقایای تاریخی آمل تلاش می کنند.

«خسرو ابراهیم زاده»، رئیس شورای شهر آمل در این زمینه با اعتراض به خطری که شهر باستانی آمل را تهدید می کند، به ایسنا گفت: تنها قطعه زمین باقی مانده از شهر باستانی و میراث کهن شهرستان آمل پس از شکایت مالکان از فهرست آثار ملی خارج شده و احتمال آن وجود دارد که مالکان پس از تفکیک زمین، در مراحل بعدی اقدام به درخواست تغییر کاربری کنند، که با این اتفاق آمل بخش زیادی از هویت و تاریخ خود را از دست می دهد.

وی از ایجاد یک کمپین توسط شورای شهر آمل برای جمع آوری امضای مخالفان با هر نوع تخریب و تفکیک باغ توکلی که در محله پایین بازار این شهرستان قرار دارد و از سال 78 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، خبر داد.

ابراهیم زاده همچنین به ارسال نامه ای به دفتر رئیس جمهوری با امضای 80 نفر از مدیران و فعالان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و چهره های علمی و نخبگان مازندران در خصوص جلوگیری از تخریب این شهر باستانی اشاره کرد و افزود: جلوگیری از تخریب این شهر باستانی، امروز به دغدغه مسئولان مدیریت شهری و میراث فرهنگی آمل تبدیل شده تا حدی که خواستار توجه و رسیدگی به شهر باستانی شان هستند.

همچنین به گزارش ایرنا، نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس خواستار تشکیل کمیته ای برای بررسی تخلفات و ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی شمال کشور شد. «قاسم احمدی لاشکی» در نامه ای به رئیس جمهوری، در این زمینه از تغییر کاربری اراضی شمال کشور ابراز نگرانی کرده است.

«باغ توکلی» در محله پایین بازار آمل، تاریخ این شهر کهن در قبل و بعد از اسلام را در خود دفن کرده است، این شهر که در 13 اردیبهشت 1378 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، در اطراف خود سه اثر بزرگ تاریخی و فرهنگی ایران یعنی «ناصرالحق» (به عنوان پرچمدار حکومت علویان در سرزمین طبرستان)، «آرامگاه و برج شمس آل رسول» (از دانشمندان و پزشکان شهیر ایرانی در آتشکده دوره ساسانیان) و بقعه «میرحیدر آملی» (عارف و صوفی و مفسر شیعه دوازده امامی قرن هشتم) را در خود جای داده است.

*روزنامه ایران

+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه یکم بهمن ۱۳۹۳ و ساعت 16:4 |

رییس مجمع علمای سعده کشور یمن، احیا و بازسازی بقعه 'حسن بن علی ناصر الکبیر' معروف به 'اطروش' از پیشوایان زیدیه در شهرستان آمل را اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر از سوی جمهوری اسلامی ایران دانست.
'علامه مرتضی ابن الزید الحسنی' که روز سه شنبه به همراه حدود 60 نفر از اعضای شورای علمای و شیعیان زیدیه کشور یمن برای زیارت این بقعه به آمل سفر کرده، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: اکنون شرایطی فراهم شد تا شیعیان کشور یمن از زیارت اطروش در آمل بهره مند شوند و از رهبری انقلاب اسلامی ایران در پیگیری وعنایت ویژه در این بخش تشکر می کنم.

وی افزود: البته درخواستی هم از مسئولان این منطقه دارم وآن توجه به بازسازی بقعه شمس آل رسول در نزدیکی بقعه بازسازی شده ناصرالحق در شهرستان آمل است.

رییس مجمع علمای سعده کشور یمن اضافه کرد: امروز به عنوان یک مسلمان و شیعه اهل بیت(ع) افتخار می کنیم که در بقعه متبرکه ناصرالحق در آمل حضور داریم و از عزیزان ایران اسلامی تشکر می کنیم که ما را به این مهمانی پذیرفتند.

علامه مرتضی ابن الزید الحسنی با بیان این که منطقه تبرستان و در مجموع شمال ایران محل امنی برای فرزندان و نوادگان اهل بیت(ع) بوده است، گفت: شمال کشور یمن نیز به عنوان پناهگاه دوم اهل بیت(ع) است که باید تلاش کرد تا مذهب اهل بیت(ع) در این کشور نیز بیشتر گسترش یابد.

وی به نقش هدایتگرانه و تاثیرگذار ناصرکبیر در ترویج دین اسلام به مردم، تصریح کرد: در آن مقطع این چنین کاری بسیار سخت بود و کسی توان انجام آن را نداشت، اما ناصر کبیر این کاررا در سن 14 سالگی انجام داده است.

رییس مجمع علمای سعده کشور یمن در این ارتباط به شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران اشاره کرد و یادآورشد: انقلاب اسلامی و مکتبی ایران نیز به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسیده و گسترش اسلام نیز اکنون از منطقه خاورمیانه نیز فراگیر شده است.

الزیدالحسنی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) به مردم ایران شجاعت و راه سعادت را نشان داد تا بتوانند به تعالی دست پیدا کنند، یادآورشد: امروز نیز رهنمودهای خلف صالح ایشان یعنی امام خامنه ای عامل وحدت در جهان اسلام است.

رییس مجمع علمای سعده یمن گفت: از ملت ایران اسلامی و رهبر معظم انقلاب تشکر می کنیم و از همه ملت ایران می خواهیم قدر رهبری خود را دانسته و ایشان را به بهترین نحو ممکن تکریم کنند.

* قدردانی شیعیان یمن از رهبری ایران برای بازسازی بقعه ناصرالحق آمل

جمعی از اعضای شورای عالی علمای یمن و شیعیان زیدیه این کشور از حضرت آیت اله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران در عنایت ایشان برای بازسازی بقعه ناصرالحق آمل قدردانی کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در آمل، حدود 60 نفر از شیعیان زیدیه کشور یمن برای زیارت مقبره حسن بن علی ناصر الکبیر معروف به 'اطروش' از پیشوایان زیدیه که در شهرستان آمل مدفون است روز سه شنبه به مازندران وشهرستان آمل سفر کردند.

شیعیان یمنی در این بازدید ومراسم زیارت از فراهم شدن شرایط حضور آنان در بنای بازسازی شده ' حسن بن علی ناصر الکبیر' معروف به' اطروش' ابراز شادمانی و برای سلامتی رهبرایران از خداوند منان دعا کردند.

این افراد پس از خواندن زیارتنامه دسته جمعی و مخصوص ' امامزاده حسن بن علی' از نوادگان امام سجاد(ع) ملقب به ' ناصر کبیر وناصر اطروش'، فریادهای ' الله اکبر، الموت آمریکا و الموت الاسرائیل سردادند.

همچنین کلیپی از مراحل بازسازی بقعه ناصرالحق که از سوی اداره اوقاف وامورخیریه آمل تهیه شده بود، برای شیعیان یمنی پخش و مورد استقبال آنان قرار گرفت.

این هیات عصرسه شنبه از مازندران برای شرکت در همایش بین المللی زیدیه به مشهد سفر خواهند کرد.

بقعه بازسازی شده ناصرالحق سال گذشته طی همایش بین المللی با موضوع اطروش کبیر در آمل افتتاح شد.

این مکان به عنوان شصتمین اثر تاریخی درفهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

'حسن بن علی ناصر الکبیر' معروف به 'اطروش' بنیانگذار حکومت علویان درمنطقه شمال ایران است که در سال 305هجری قمری وفات نمود و بقعه متبرکه او به نام 'ناصرالحق' آمل توسط 'سیدعلی مرعشی' حاکم مازندران در محله پایین بازار و شکل گیری نخست شهر آمل واقع شده، بنا شده است.

* مجمع جهانی اهل بیت(ع) برای پیگیری امور شیعیان در 113 کشور فعال است

مشاور عالی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، از فعالیت این مجمع در 113 کشور برای پیگیری امور پیروان اهل بیت(ع) و شیعیان خبر داد.

حجت الاسلام 'سیدحسن موسوی'روز سه شنبه درحاشیه سفر علمای کشور یمن به شهرستان آمل به خبرنگار ایرنا گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) ، مبلغانی را از سوی مجمع به کشورهای مختلف جهان اعزام می کند که در راستای فعالیت های خود دانشگاه نیز دارد.

وی به اهداف مهم مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز اشاره کرد و افزود: ارشاد و هدایت شیعیان و حل مشکلات آنان از جمله مهم ترین این فعالیت هاست که این مجمع در راستای تبلیغ و تفکر اهل بیت(ع) گام برمی دارد.

+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۳ و ساعت 16:9 |
عرصه بنای تاریخی ناصرالحق درحالی با ساخت و سازهای عجیب و غریب توسعه پیدا کرد که مرمت‌گران ارشد میراث‌فرهنگی با اعتراض به این اقدام، این نوع مرمت و توسعه را پدیده‌ای نوظهور در معماری و مرمت بنای تاریخی ناصرالحق خواندند. این درحالی‌است که معاون اداره میراث‌فرهنگی مازندران پس از انتشار خبر CHN، از پیگری‌ و بررسی‌های مجدد میراث‌فرهنگی خبر داد.
به‌گزارش CHN، بقعه «حسن بن علی الناصر الحق» در محله پایین بازار و در محدوده شهر قدیم آمل قرار دارد. اما ساخت و سازهایی که هم‌اکنون در حال اجراست هویت و منظر این بنای متعلق به قرن چهارم را مخدوش کرده است.«مهدی ایزدی» معاون میراث‌فرهنگی اداره میراث‌فرهنگی استان مازندران درحالی مخالفت خود را نسبت به ساخت‌و سازهای ناهمگون مقبره ناصرالحق اعلام کرد که به‌اعتقاد وی، این بنا متعلق به پیروان زیدیه یمنی است و نقشه توسعه آن با هماهنگی کارشناس میراث‌فرهنگی و اوقاف انجام شده است.
به‌گفته ایزدی، سازه‌ای که اطراف بنا ساخته شده، الحاقی و کاملا سبک است. به‌طوری‌که درصورت تایید نشدن نوع معماری می‌توان به جمع‌آوری آن پرداخت. این درحالی است که خبرنگار CHN به سازه‌ای با ابعاد نسبتا بزرگ و آجری اشاره کرد که معاون میراث‌فرهنگی مازندران در پاسخ، از پیگیری و بررسی‌های مجدد کارشناسان میراث‌فرهنگی خبر داد.
وی، بنای ناصرالحق را پیش از ساخت و ساز مخروبه‌ای دانست که با چندی پیش با پیگیری ارگان‌های مختلف و میراث‌فرهنگی بازسازی شده بود. اما به‌دنبال درخواست‌های مکرر پیروان زیدیه و تحت‌فشار قرار گرفتن میراث‌فرهنگی اجازه توسعه و ساخت و ساز آن داده شد.
بقعه ناصرالحق، با برخورداری از معماری منحصر به فرد و جایگاه ویژه نزد مردم درسال 1310 با شماره 60 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. اما مشاهدات خبرنگار CHN از ساخت وسازهایی که در عرصه و پیرامون بنا انجام می‌گرفت حکایت از توسعه‌ای غیراصولی داشت. به‌طوری‌که کارشناسان مرمت با مشاهده تصاویر ارسالی اعتراض خود را اعلام از این نوع مرمت و نوسازی اعلام کردند.
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۲ و ساعت 13:10 |

[میراث فرهنگی]
به همت سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري آمل در آستانه عيد نوروز ، با حضور معاون امور عمراني استانداري مازندران ، فرماندار ، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر آمل ، شهردار ، مسئولين دواير شهرداري ، مديران عامل سازمانهاي وابسته و شهروندان ، بزرگ‌ترين سفره هفت ‌سين نوروزي مازندران در ميدان قائم اين شهر پهن شد.
به گزارش روابط عمومي شهرداري آمل ، در اين مراسم احمد اميرسليماني شهردار آمل گفت : . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 21:26 |
[میراث فرهنگی]
وجود آیین‌های عزاداری که قدمت برخی از آنها به 500 سال می‌رسد از ویژگی‌های ایام محرم در شهرستان آمل است.
رسومات، آیین‌ها و مراسمات ویژه ماه محرم در شهرهای مختلف ایران از جلوه‌های اصلی در عزاداری به شمار می‌رود.
هر منطقه‌ای بنا بر آداب و سنن و شیوه‌های مختلف زندگی آیین‌های ویژه‌ای در ماه محرم اجرا می‌کنند که برخی‌ها قدمت بسیاری دارد و از گذشتگان برای نسل امروز به یادگار مانده است.
آمل یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و به نوعی نخستین پایگاه شیعیان  محسوب می‌شود.
این قدمت که برخی آن را به دوره آهن و . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 18:42 |
[میراث فرهنگی]
جزئیات بازسازی پل تخریب شده روستای تاریخی بلیران در بخش دابودشت در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان آمل عنوان شد.
فرماندار آمل عصر امروز در کمیته برنامه‌ریزی این شهرستان با اشاره به اینکه بر اثر سیل روز یکشنبه پل قدیمی روستای تاریخی بلیران کاملا از بیان رفت، گفت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 23:43 |
[میراث فرهنگی]
استاندارمازندران، در بازدید از بقعه تاریخی ناصرالحق حسن بن علی  در آمل که محل زیارت شیعیان چهار امامیه در جهان به ویژه کشور یمن است، بر ساماندهی حریم وبازسازی کامل این بنای تاریخی تاکید کرد.
سیدعلی اکبرطاهایی گفت: بقعه ناصرالحق آمل به عنوان شصتمین اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و با توجه به قدمت تاریخی و ارزش معنوی آن در پی تاکید معاونت بین الملل دفترمقام معظم رهبری برطرف کردن موانع قانونی و  ساماندهی هرچه سریعتر آن، مورد تاکید قرار گرفته است.
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 14:56 |
[میراث فرهنگی]
اجرای یک پروژه شهرداری آمل در منطقه قدیمی و تاریخی این شهر موجب کشف یک سردابه متعلق به دوره قاجار در این محل اجرای این پروژه شد.
شهر آمل یکی از چند شهر تاریخی و باسابقه است که برخی قدمت آن را تا دوره آهن و قبل از اسلام می‌دانند.
این شهر نخستین پایگاه حکومت شیعیان بوده و آثار تاریخی فراوانی در این زمینه در شهر موجود است.
پروژه بلوار امین طبرسی شهرداری آمل در منطقه بافت قدیمی و تاریخی شهر آمل موسوم به پایین بازار به منظور کاهش ترافیک شهری صورت می‌گیرد.
این پروژه که هم‌اکنون مراحل پایانی خود را می‌گذراند با خرید املاک اطراف منطقه پایین‌بازار انجام می‌شود که بسیاری از آثاری تاریخی شهر قدیم آمل در زیر خانه‌های ساخته شده آن قرار دارد.
حالا اجرای این پروژه باعث نمایان شدن ورودی یک سردابه متعلق به دوره  . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 18:34 |
[میراث فرهنگی]
استاندار مازندران از زبان سرپرست اوقاف با تاکید بر اینکه رهبر انقلاب 2 بار تذکراتی درباره بقعه ناصرالحق دادند، گفت: تعداد زیادی از مردم یمن برای زیارت به ایران و این مکان می‌آیند.
سید علی اکبر طاهایی در حاشیه بازدید از وضعیت ساماندهی بقعه ناصر‌الحق اطروش، بقعه میرحیدرآملی و مزار پنج شهید گمنام در شهرستان آمل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان بیان داشت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 22:26 |
[میراث فرهنگی]
شامگاه امروز سیدعلی اکبر طاهایی استاندار مازندران از وضعیت بقعه ناصر‌الحق، بقعه میرحیدرآملی و مزار پنج شهید گمنام در این شهرستان بازدید کرد.
شامگاه امروز سید علی اکبر طاهایی استاندار مازندران به همراه مدیران و مسئولان شهری از وضعیت بقعه ناصر‌الحق، بقعه میرحیدرآملی و مزار پنج شهید گمنام در این شهرستان بازدید کرد.
طاهایی در این بازدید از مسئولان شهرستان خواست تا هرچه زودتر وضعیت ساماندهی این شخص بزرگ جهان اسلام که در 14 آبان ماه روز ملی مازندران با تلاش و مجاهدت ایشان در سرزمین علویان بوده مشخص شود.
وی در این بازدید خاطرنشان کرد: . . .
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 22:28 |
[میراث فرهنگی]
به مناسبت روز مازندران/
جشن سنتی و بومی مازندران موسوم به جشن تیر ماه سیزده شو یا تیرگان، در آمل برگزار و این آئین باستانی مازندران گرامی داشته شد.
به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که شنبه شب با استقبال پرشور خانواده های آملی در مجتمع فرهنگی وهنری ولی عصر (عج) آمل برگزار شد، برنامه های متنوع و شاد فرهنگی و هنری شامل شعرخوانی شاعران بومی، غدیرخوانی و نوروزخوانی، تشلاک سما (رقص محلی مازندرانی) و موسیقی های اصیل مازندرانی اجرا شد.
مدیر اجرایی این مراسم گفت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 22:28 |
[میراث فرهنگی]
معاون شهردار آمل از آغاز بازسازی و مقاوم‌سازی پل معلق آمل متعلق به دوره پهلوی خبر داد.
علی علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اعلام اینکه این پل متعلق به دوره پهلوی است، اظهار داشت: این پل دارای دو قوسی در کنار هم است و یکی از جاذبه‌های گردشگری و زیبای شهر آمل محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این پل توسط مهندسان آلمانی ساخته شده است، یادآور شد: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 19:31 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل گفت: سومین اکوموزه روستایی کشور در روستای بلیران آمل نباید تخریب شود.
محمدرضا شیدفر عصر امروز در کارگروه گردشگری شهرستان با اشاره به اینکه منطقه بلیران آمل دارای دو مصوبه هیئت دولت است، اظهار داشت: این مجموعه از جمله مناطق گردشگری است که مورد توجه ویژه دولت است.
وی با بیان اینکه روستای بلیران آمل به عنوان منطقه نمونه گردشگری و اکو موزه روستایی از دولت مصوبه دارد، تصریح کرد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱ و ساعت 19:33 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل از کشف دو کشف دو قبر متعلق به دوره قاجار در مسجد جامع این شهرستان خبر داد.
محمدرضا شیدفر عصر امروز در جلسه کمیته برنامه‌ریزی این شهرستان با اشاره به اینکه مسجد جامع آمل متعلق به قرن دوم هجری است، اظهار داشت: این مسجد حوادث زیادی را پشت سر گذاشته است و در دوران‌های تاریخی تاریخ‌نویسان برای استناد به موارد مهم تاریخی مانند حکومت علویان به این مسجد اشاره می‌کردند.
وی با بیان اینکه در طول عمر این مسجد بازسازی و مرمت خاصی بر روی آن انجام نشده است، افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در شنبه یکم مهر ۱۳۹۱ و ساعت 17:39 |
[میراث فرهنگی]
معاون ميراث فرهنگي مازندران از انجام مطالعه براي آزادسازي حريم تپه تاريخي قلعه‌کش شهرستان آمل خبر داد.
«مهدي ايزدي» در گفت‌و‌گو با ميراث آريا، با اعلام اين خبر افزود: در حال حاضر، علاوه بر تلاش براي تعيين حريم اين تپه تاريخي، در حال خريداري زمين‌هاي اطراف منطقه تاريخي فرح‌آباد ساري هستيم تا حريم اين منطقه را نيز آزاد کنيم.
وي همچنين از فعاليت 70 کارگاه مرمت در روزهاي اخير در مازندران خبر داد و اضافه کرد: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه بیستم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 21:21 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل گفت: بازسازی مسجد جامع شهرستان آمل آغاز شده است.
به گزارش آمل نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از آمل، محمدرضا شیدفر یکشنبه شب در ستاد پشتیبانی طرح هجرت 3 با اشاره به اینکه بنای مسجد جامع آمل متعلق به 144 هجری قمری است، اظهار داشت: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 19:42 |
[میراث فرهنگی]
معاون ميراث فرهنگي مازندران از انجام مطالعات مقدماتي طرح ايجاد موزه روستايي در اين استان در منطقه بليران شهرستان آمل خبر داد.
«مهدي ايزدي» در گفت وگو با ميراث آريا، با اعلام اين خبر افزود: . . .

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 21:19 |
[میراث فرهنگی]
مدیر موزه تاریخ آمل گفت: در یکسال گذشته حدود 20 هزار گردشگر داخلی و خارجی از موزه تاریخ شهر آمل بازدید کردند که این تعداد بازدید در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.
ولی الله چلابی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته با هماهنگی اداره آموزش و پرورش آمل، بازدید از موزه برای تورهای دانش آموزی در نظرگرفته شده بود و استقبال خوبی از این برنامه شده است.
وی اضافه کرد: . . .
برچسب‌ها: 20هزار گردشگر, موزه تاریخ, آمل
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه یازدهم فروردین ۱۳۹۱ و ساعت 17:1 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل از افزایش روند ساخت‌وسازها در محدوده بافت قدیم آمل انتقاد کرد.
محمدرضا شیدفر ظهر امروز در کارگروه ساماندهی بافت قدیم آمل با بیان اینکه در سال‌های اخیر روند ساخت‌وساز در بافت قدیم آمل نابسامان شده است، گفت: بسیاری افراد در ساخت‌وسازها توجهی به بافت تاریخی شهر ندارند.
وی با اعلام اینکه شهرداری نباید در محدوده بافت قدیم اقدام به راهی ماده 100 کند، افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 1:37 |
[میراث فرهنگی]
معاون فرماندار آمل گفت: ستاد ویژه‌ای برای رسیدگی به ساخـت‌وسازهای غیرمجاز در بافت تاریخی آمل تشکیل می‌شود.
سید جعفر رسولی بعدازظهر امروز در کارگروه ساماندهی بافت قدیم آمل با بیان اینکه باید به میراثی که از گذشته برای مردم این شهر باقی مانده است حفظ شود، اظهار داشت: با وجود تاریخ کهن شهر آمل هنوز نتوانستیم این میراث را به خود آملی‌ها نشان دهیم.
وی با اشاره به اینکه باید این فرهنگ و تمدن برای همه مردم نشان داده شود، افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 1:35 |
[میراث فرهنگی]
بررسی سابقه عزاداری و آغاز ساخت بناها و اماکنی برای عزاداری امام حسین(ع) در شهرستان آمل، ما را به سمت تکایا و آیین‌هایی می‌برد که عزاداری برای امام حسین(ع) در آنها سابقه‌ای طولانی دارد.
به گزارش آمل نيوز به نقل از خبرگزاری فارس، از یک‌هزار و 400 سال پیش که حسین(ع) و یارانش واقعه کربلا را آفریدند، نماد مظلومیت و رستگاری در راه دین تنها به نام ایشان و یارانشان گره خورد.
از سالیان دراز چه در سال‌هایی که حکومت‌ها اجازه عزاداری نمی‌دادند و چه این‌ سال‌ها‌ که تمام شهرها و محلات رنگ ‌و بوی عزای حسین دارد، این عشق و این حسرت همواره در میان قلب ایرانی‌هایی که اسلام را پذیرفته بودند، جای داشته است.
اگرچه انسجام و برنامه‌ریزی‌های امروز در 100 سال اخیر در عزاداری برای عاشوراییان . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه نهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:29 |
[میراث فرهنگی]
سرپرست هیئت کاوش تپه گل لاک آمل گفت: منطقه باستانی تپه گل لاک روستای کنسی شهرستان آمل تعیین حریم شد.
به گزارش آمل نيوز به نقل از خبرگزاری مهر، ابراهیم امیرکلایی اظهار داشت: در بررسیهای اولیه که در این منطقه صورت گرفت، قطعات سفالی مربوط به دوران تاریخی و اسلامی جمع آوری شد.
وی از 11 گمانه زنی در جهت جغرافیایی شمالی، جنوبی و شرقی خبر داد و افزود: به دلیل تخریب عوامل صرفا انسانی نظیر سخت و ساز و مسیر عبور و مرور، از گمانه زنی در جهت غربی محوطه خودداری شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد سوادکوه یادآور شد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه نهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:26 |
[میراث فرهنگی]
معاون فرماندار آمل از مسئولان گردشگری شهرستان خواست تا در ساماندهی آثار تاریخی جدی تر عمل کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سید جعفر رسولی در کارگروه گردشگری ومیراث فرهنگی این شهرستان، از رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آمل خواست، نسبت به ساماندهی آثار تاریخی مهم این شهرستان اقدام و در معرفی آن به گردشگران جدی تر عمل کند.
وی گفت: آثار تاریخی با ارزشی در آمل وجود دارد که از جمله آن  مجموعه ناصرالحق و پارک اطراف آن به دلایل نامعلومی به حالت خود رها شده که میراث فرهنگی هرچه سریعتر باید وضعیت آن را مشخص کند.
وی ادامه داد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در چهارشنبه نهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:9 |
[میراث فرهنگی]
مقبره ابومحمد اطروش ملقب به ناصرالحق که از او به عنوان نخستین حاکم شیعی سرزمین طبرستان، دیلمان و گیلان نام میبرند در قلب شهر آمل به فراموشی سپرده شده است.
بناهای تاریخی همیشه یادآور تاریخی از وجود یک ملت است، اما اینکه این اماکن به همراه مردانی که برای این سرزمین و این آیین از جان مایه گذاشته باشند فراموش شده‌اند جای سوال دارد.
شهرستان آمل در مرکز استان مازندران از شهرهای قدیمی ایران به شمار می‌رود به طوری که فردوسی از این شهر در شاهنامه خود بارها نام برده است. برخی از مورخان، سابقه‎ آمل را به دوره پیشدادیان و کیانیان نسبت داده‌اند.
شهر آمل با توجه به اشیاء و سکه‌هایی که از آن به دست آمده در دوره ساسانی . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 20:21 |
[میراث فرهنگی]
مهدی صالحی سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه بخش لاریجان آمل به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: این اداره کار مرمت و بازسازی بنای تاریخی حمام شاه عباسی در روستای ییلاقی آبگرم از توابع بخش کوهستانی لاریجان را در حال اجرا دارد.
وي افزود: برای مرمت بنای تاریخی حمام شاه عباس آبگرم حدود 800 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است. صالحي تصریح کرد: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 15:45 |
[میراث فرهنگی]
در سال‌هاي اخير افزايش تردد خودروها از روي پل‌هاي تاريخي، حيات آثار ملي اين شهر را در معرض تهديد قرار داده است.
شهر آمل از معدود شهرهاي استان مازندران است كه شهرنشيني در آن در دو سوي يك رودخانه جريان دارد.
رودخانه هراز با تقسيم شهر آمل به دو بخش شرقي و غربي چشم‌اندازي زيبا به اين شهر بخشيده است. با داير شدن شهرنشيني در دو سوي اين رودخانه و جريان زندگي از غرب به شرق و . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 15:32 |
[میراث فرهنگی]
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل، از تکمیل مقدمات اولیه پرونده دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی و ملی کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونکسو خبر داد.
مهدی بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مقدمات این رویداد مهم فرهنگی کشور توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان درحال انجام است. وی افزود: . . .
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط میراث فرهنگی آمل در پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 23:28 |